KOLEKTIVNÍ SMLOUVA VYŠŠÍHO STUPNĚ

pro odvětví textilního, oděvního a kožedělného průmyslu

Textil_2007-2008_zvlastna priloha

Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu

Odborový svaz pracovníků textilního, oděvního a kožedělného průmyslu

Čech a Moravy

na rok 2007

Zvláštní část

Text a úroveň jednotlivých závazků smluvních stran vychází z možností a potřeb textilního, oděvního a kožedělného průmyslu a z jejich postavení v české ekonomice.

Tato kolektivní smlouva vyššího stupně pině respektuje postavení jednotlivých výrobních oborů a z nich vyplývající diferenciaci.

Kapitola I

Základní ustanovení

Čl. 1

Smluvní strany

Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu (dále jen ATOK), se sídlem v Praze 1, Těšnov 5, zastoupená prezidentem Ing. Josefem Novákem

a

Odborový svaz pracovníků textilního, oděvniho a kožedělného průmyslu Čech a Moravy (dále jen OS TOK), se sídlem v Praze 3, nám. Winstona Churchilla 2, zastoupený předsedkyní Miroslavou Palečkovou

se dohodly v souladu se zákonem č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání v platném znění na uzavření této kolektivní smlouvy vyššího stupně dále jen (KSVS).

Čl. 2

Předmět a působnost KSVS

Tato KSVS je závazná pro zaměstnavatele a jejich zaměstnance sdružené v ATOK, i pro všechny odborové organizace sdružené v OS TOK působící u těchto zaměstnavatelů. KSVS je závazná i pro zaměstnavatele, kteří v době účinnosti této smlouvy z organizace zaměstnavatelů ATOK vystoupili.

Upravuje práva a povinnosti smluvních stran, jakož i zaměstnavatelů a příslušných odborových organizací, na které byla závaznost KSVS rozšířena.

Rozšíření závaznosti KSVS se bude vztahovat i na ty zaměstnavatele, na které bude závaznost KSVS příslušným právním předpisem rozšířena. Pokud bude příslušným právním předpisem na uvedené ekonomické subjekty závaznost KSVS rozšířena dle právních norem platných v roce 2006, bude se rozšíření závaznosti KSVS týkat zaměstnavatelů v odvětví textilního, oděvního a kožedělného průmyslu, jejichž převažující činnost je označena u Českého statistického úřadu kódem Odvětvové klasifikace ekonomických činností (dále OKEC) č. 17, 18 a 19.

V návaznosti na ustanovení zákoníku práce a další pracovněprávní předpisy stanoví minimální pracovní a mzdové podmínky pro zaměstnávání zaměstnanců v textilním, oděvním a kožedělném průmyslu. U zaměstnavatelů, u nichž působí odborová organizace, bude moci být vnitřní předpis normativní povahy vydán, jen když to bude na něj kolektivní smlouvou přeneseno.

Ustanovení PKS, která budou v rozporu s touto KSVS budou považována za neplatná, přičemž ta ustanovení PKS, která jsou pro zaměstnance příznivější než stanovuje tato KSVS, nebudou považována za ustanovení v rozporu s touto KSVS.

Kapitola II

Pracovněprávní nároky

Čl. 3

Pracovní volno

Zaměstnancům, jejichž práce je spojena s rizikem duševní a tělesné únavy a jiných druhů tělesné a duševní zátěže spojené s vykonávanou prací, a kterým nenáleží dovolená nad zákonnou úpravu, poskytne zaměstnavatel pracovní volno v rozsahu nejméně pěti pracovních dnů v roce. V podnikových kolektivních smlouvách lze stanovit specifikace pro přiznání tohoto pracovního volna. V souladu s ustanovením § 199 ZP náhrada mzdy při tomto pracovním volnu náleží ve výši průměrného výdělku.

Kapitola III

Mzdy za obdobná plnění

Čl. 4

Příplatek za práci přesčas

Za práci přesčas přísluší zaměstnanci vedle mzdy příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel nedohodl se zaměstnancem na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas.

ČI. 5

Příplatky

Příplatky za práci v odpoledních směnách, za práci v noci, o sobotách a nedělích a ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí budou uplatňovány nejméně v následující výši:

Příplatky za práci:

a)v odpoledni směně5,50 Kč/hod

b)v noci10% průměrného výdělku, nejméně 9,00 Kč/hod

c)v sobotu a neděli10% průměrného výdělku, nejméně 8, 00 Kč/hod.

d)ve ztíženém pracovním prostředí6,50 Kč/hod

Uvedené příplatky se poskytují vedle případného příplatku za práci přesčas.

Příplatky uvedené pod písm. a) a písm. c) mohou být řešeny jinou mzdovou formou při zachování úrovně dohodnuté v této KSVS, přičemž zaměstnavatelé jsou povinni prokázat poskytovanou výši uvedených příplatků."

ČI. 6

Náhrada mzdy při prostoji

Nemůže-li zaměstnanec konat práci pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými podobnými provozními příčinami (prostoj dle § 207 ZP) a nebyl-li převeden zaviněním zaměstnavatele na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku.

Čl. 7

Růst mezd

Zaměstnavatelé provedou takové úpravy mzdových předpisů, aby při spiněni daných kritérií nutných pro výplatu mzdových pinění podle nich poskytovaných vzrostla průměrná mzda v organizaci nejméně o 3% proti úrovni vyplývající ze mzdových předpisů platných v organizaci v roce 2006. Uvedený nárůst mezd bude realizován diferencovaně, zejména v nadtarifních složkách mezd.

Pro účely hodnocení růstu mezd se započítává příspěvek zaměstnavatele na penzijní nebo soukromé životní pojištění.

Zaměstnavatelé si ve svých podnikových kolektivních smlouvách stanoví podmínky pro poskytnutí stanoveného růstu mezd tak, aby to vyhovovalo jednak ekonomické situaci podniku a jednak konkrétním provozním podmínkám.

Toto ustanovení se nevztahuje na ty organizace, jejichž průměrná mzda za rok 2006 je vyšší než průměrná mzda průmyslu ČR dle ČSÚ za stejné období.

Kapitola IV

ČI. 8

Závěrečná ustanovení

Tato KSVS nabývá platnosti dnem podpisu zástupců účastníků smlouvy a uzavírá se na období od 1. 1. 2007 do 31. 12. 2007.

Účastníci smlouvy se zavazují řešit případné spory před uplatněním postupu dle zákona o kolektivním vyjednávání a o pinění závazků této KSVS prostřednictvím komise ve složeni:

za ATOK:

Ing. Stanislav Sedláček

JUDr. Eva Kohoutková

Ing. Jiří Kohoutek

Ing. Vladimír Malý

Ing. Pavel Palatka

Jiří Myšák

Ing. Jaroslav Baláž

za OS TOK:

Miroslava Palečková Miloslava Janská

JUDr. Olga Hološová

Pokud nastanou nové skutečnosti v souvislosti s vydáním nových právních předpisů, mohou být ustanovení této KSVS těmito skutečnostmi dotčená na základě vzájemné dohody změněna. Kterýkoliv z účastníků smlouvy může navrhnout jednání o změně nebo dopinění této KSVS v souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání. Nebude-li jednáni ukončeno do 30 dnů od předložení návrhu a smluvní strany se nedohodnou na zprostředkovateli, zavazují se smluvní strany požádat Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR o zprostředkovatele společně.

Ostatní práva a povinnosti účastníků smlouvy se řídí v piném rozsahu zákonem o kolektivním vyjednávání a obecně závaznými právními předpisy.

Tuto KSVS odevzdá ATOK na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR k uložení. Účastníci smlouvy obdrží každý dvě vyhotovení KSVS.

Miroslava PalečkováIng. Josef Novák

předsedkyně OS TOKprezident ATOK

Kolektivní smlouva vyššího stupně, textil

Datum zahájení: → 2007-01-01
Datum ukončení: → 2007-12-31
Název odvětví: → Průmyslová výroba
Věřejný/soukromý sektor: → 
Uzavřeny (kým):

PRACOVNÍ HODINY, PLÁNY A DOVOLENÉ

Sjednané období odpočinku v délce alespoň jednoho dne za týden: → Ne
Maximální počet nedělí/státních svátků, během kterých může zaměstnanec pracovat: → 
Ustanovení o flexibilní pracovní smlouvě: → Ne

MZDY

Mzdy definované na základě mzdových tabulek: → No
Úpravy kvůli rostoucím životním nákladům: → 

Narůst mzdy:

Nárůst mzdy: → 3.0 %

Prémie za večerní nebo noční práci:

Prémie za večerní nebo noční práci: →  % základní mzdy
Prémie za večerní nebo noční práci: → CZK  měsičně
Prémie pouze za noční práci: → Ne

Platba za práci na zavolání:

Platba za práci na zavolání: → 80 % základní mzdy
Platba za práci na zavolání pouze v neděli: → Ne
Platba za práci na zavolání během všech dnů v týdnu: → Ano

Prémie za práci přesčas:

Prémie za těžkou práci:

Prémie za těžkou práci: → CZK 48,75 měsičně

Prémie za práci v neděli:

Prémie za práci v neděli: → 110 %
Prémie za práci v neděli: → CZK 8.0 za práci v neděli

Stravenky:

Příplatek poskytnutý na jídlo: → Ne
Právní pomoc zdarma: → 
Loading...