KOLEKTÍVNI' SMLOUVA VYŠŠÍHO STUPNE

cseh2

na období

od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2024

Kolektívni smlouva

vyššího stupné

uzavŕená mezi:

Českomoravským odborovým svazem pohostinství, hotelu a cestovního ruchu

Táboritská 1000/23, 130 00 Praha 3

zastoupeným místopŕedsedkyní PhDr. Dagmar Gavlasovou

(dále jen "odborový svaz")

a

Svazem obchodu a cestovního ruchu České republiky

U Prašné brány 1078/1, 110 00 Praha 1

zastoupeným prezidentem Ing. Tomášem Prouzou, MBA a

viceprezidentem pro cestovní ruch Ing. Václavem Stárkem

(dále jen "organizace zaméstnavatelu")

na období

od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2024

I.

Púsobnost kolektívni smlouvy vyššího stupné

1.Tato kolektívni smlouva vyššího stupné (déle jen "KSVS") se vztahuje:

a)Na zaméstnavatele sdružené v organizacích cestovního ruchu, které jsou členy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, prípadné kteŕí jsou ve Svazu obchodu a cestovního ruchu organizovaní individuálné a pŕedmétem jejich činnosti je prevažné poskytování služeb v oblasti cestovního ruchu (dále jen "zaméstnavatelé").

Tato KSVS se vztahuje i na zaméstnavatele, kteŕí se stanou členy Svazu obchodu a cestovního ruchu podie pŕedchozího odstavce v prúbéhu platnosti této KSVS, i na zaméstnavatele, kteŕí v dobé účinnosti KSVS z této organizace zaméstnavatelú vystoupili (dle §25 odst. 2 písm. a) zákoníku práce -dálejen „ZP“).

b)Na zaméstnance, kteŕí jsou u uvedených zaméstnavatelú v pracovním poméru (dále jen "zaméstnanci"). Na vedoucí zaméstnance, s nimiž Ize sjednat v souladu s § 73 ZP odvolání z pracovního místa, se KSVS vztahuje jen v téch ustanoveních, která nejsou v rozporu s jejich pracovní smlouvou a dalšími platnými ujednáními s nimi.

c)Na žáky (učné) na pracovištích zaméstnavatelú se vztahuje tato KSVS v oblasti vytváŕení pracovních, sociálních podmínek a odméňování produktivních činností pri praktické výchové.

d)Pokud bude u zaméstnavatele v dobé platnosti této KSVS púsobit rada zaméstnancú, ustavená ve smyslu § 278, § 281 a následujících paragrafú zákoníku práce, a následné se zaméstnanci rozhodnou k založení odborové organizace, činnost rady zaméstnancú zanikne dnem uzavŕení podnikové kolektívni smlouvy.

II.

Pŕedmét KSVS

1.Tato KSVS

a)stanoví dohodnuté povinnosti zaméstnavatelú a odborových organizací jako zástupcu zaméstnancú,

b)stanoví dohodnuté minimálni mzdové, pracovnéprávní a další nároky zaméstnancú,

c)upravuje zpúsob spolupráce smluvních straň, individuálni a kolektívni vztahy mezi zaméstnanci a zaméstnavateli,

d)je základem pro uzavírání kolektivních smluv na podnikové úrovni mezi zaméstnavateli sdruženými v organizaci zaméstnavatelú a základními (místnímí) odborovými organizacemi odborového svazu púsobícími u téchto zaméstnavatelú.

2.Pokud u zaméstnavatele nepôsobí odborová organizace, mohou být mzdové a pracovnéprávní nároky zaméstnancú stanovený vnitrním predpíšem. Vnitŕní predpis múže být vydán i u zaméstnavatele, kde je uzavŕena podniková kolektívni smlouva (dále jen „PKS“), pokud to bylo v ní ujednáno. Pokud u zaméstnavatele odborová organizace pôsobí a neuzavŕe s ním PKS a o jejím uzavŕení se vyjednává, môže po tuto dobu zaméstnavatel stanovit pracovnéprávní nároky zaméstnancú vnitrním predpíšem, nejdéle však na dobu 6 mésícu.

3.V podnikových kolektivních smlouvách a vnitŕních predpisech zaméstnavatele Ize dohodnout a stanovit pouze stejné nebo pro zaméstnance pŕíznivéjší nároky než uvádí tato KSVS, pokud takové ujednání nebude v rozporu s platnými právními predpisy.

4.Pokud tato KSVS v nékterých ustanoveních uvádí možnost upresnéní a ujednání v PKS, pak je možno stejné nároky také ŕešit:

•vnitrním predpíšem (u zaméstnavatelô, kde nepôsobí odborová organizace nebo v pŕípadé, kdy ŕešení na vnitŕní predpis pŕenesla PKS), prípadné

•ujednáním v pracovních smlouvách a individuálních dohodách, není-li tato možnost ZP primo vyloučena.

To platí i pro sjednání zvýšeného nároku v pracovní smlouvé nad rozsah PKS, pokud toto ujednání nebude zakládat neoprávnénou nerovnost mezi zaméstnanci.

III.

Záväzky smluvních straň

1.Obé smluvní strany se zavazují:

1.1.Informovat se vzájemné o pripravovaných opatŕeních a zámérech, které se dotýkají zájmô druhé smluvní strany. Včas se informovat o svých stanoviscích k pripravovaným právním pŕedpisôm dotýkajících se zájmô zaméstnavatelô i zaméstnancú pracujících v oboru.

1.2.Konzultovat pŕedem zásadní opatrení v oblasti zaméstnanosti, pracovních podmínek a sociálni politiky, zejména v pŕípadech možného zániku zaméstnavatelské organizace sdružené v organizaci zaméstnavatelô ve vztahu ke skončení pracovního poméru vétšího počtu zaméstnancú.

1.3.Podporovat kolektívni vyjednávání a dbát o to, aby zaméstnavatelé a odborové organizace u nich pôsobící uzavŕely PKS s vyšším rozsahem plnéní pro zaméstnance, než stanoví tato KSVS, umožňují-li to ekonomické výsledky zaméstnavatele.

1.4.Pŕedcházet prípadným mzdovým, pracovnéprávním nebo sociálním sporum vzájemným jednáním.

1.5.Zajistit rovné zacházení se všemi zaméstnanci v souladu s § 16 ZP. Podmínky rovného zacházení budou posuzovány analogicky dle vymezení uvedeného v § 1 až 7 zákona č. 198/2009 Sb., antidiskriminační zákon

1.6.Vzájemné spolupracovat tak, aby v souladu s príslušnými právními predpisy, zejména zákonem č. 435/2004 Sb., o zaméstnanosti, v platném znéní, docházelo k rychlému a efektivnímu obsazování pracovních mist, která nelze obsadit občany České republiky, zaméstnanci ze zemí mimo Evropskou únii,

kteŕí disponuj! platnými pracovními povoleními, a tím postupné docházelo k vétší integraci cizincú na trhu práce v České republice.

1.7.Smluvní strany společné vyhodnotí plnéní této KSVS takto: Vyhodnocení provádét 1x ročné po dobu platnosti KSVS.

Na základé výsledku hodnocení plnéní bude jednáno o prípadných zménách KSVS či o pŕijetí nové KSVS po skončení doby její platnosti.

1.8.V prístupu k nadnárodním informacím postupovat dle § 288 až 299 ZP.

2.Organizace zaméstnavatelú se jménem svých členú zaväzuje:

2.1.Poskytovat odborovým organizacím informace nejméné v rozsahu uvedeném v § 287 odst. 1 a § 279 ZP s pŕihlédnutím k odst. 2 § 279. Projednávat s nimi všechny okruhy pracovnéprávních vztahú uvedené v § 287 a 280 ZP. Pokud u zaméstnavatele nepôsobí odborová organizace, jsou povinnosti zaméstnavatele v oblasti informování a projednání se zaméstnanci stanovený v § 279 a 280 ZP.

2.2.Respektovat pôsobení místních odborových organizací odborového svazu v pŕípadech, kdy u zaméstnavatele není ustavena základní organizace a zaméstnanci jsou odborové organizováni v místní organizaci. Místní odborová organizace zaméstnavateli tuto skutečnost sdélí písemnou formou.

2.3.Zaméstnavatel je povinen na svôj náklad vytvoŕit odborové organizaci podmínky pro ŕádný výkon její činnosti, zejména poskytnout podie svých provozních možností v pŕiméŕeném rozsahu místnost s nezbytným vybavením, hradit nezbytné náklady na údržbu a technický provoz a náklady na potrebné podklady. V PKS Ize tyto podmínky konkretizovat.

2.4.Ke splnéní povinnosti uložené odborové organizaci § 276 odst. 6 ZP k informování ostatních spoluzaméstnancu o činnosti a výsledcích jednání mezi zaméstnavatelem a odborovou organizací, poskytnou zaméstnavatelé vhodný prostor, napŕ. umožní umísténí násténky.

2.5.Pracovní volno s náhradou mzdy po dobu nezbytné nutnou poskytnou zaméstnavatelé v souladu s § 203 ZP zvoleným funkcionáŕum odborové organizace k výkonu jejich činnosti. Ostatním zaméstnancôm pŕísluší volno s náhradou mzdy v nezbytné nutném rozsahu k účasti na schuzi vlastní odborové organizace nebo sjezdu odborového svazu. Jiné úkony v obecném zájmu upravuje § 203 a 200 ZP.

2.6.Provádét srážky odborových členských pŕíspévkô na základé dohod o srážkách ze mzdy, uzavŕených mezi odborovou organizací a jejími členy a predložené mzdové účtárné, a to dle podmínek sjednaných v podnikových kolektivních smlouvách.

2.7.Respektovat právo odborového sdružování zaméstnancu a zakládání odborových organizací u zaméstnavatelú.

2.8.Netrpét na svých pracovištích diskriminaci, šikanování nebo znevýhodňování členu a funkcionáŕu odborové organizace.

3.Odborový svaz se jménem svých odborových organizací zaväzuje:

3.1.Ve spolupráci se zaméstnavatelem zainteresovat zaméstnance na plnéní základních povinností (§§ 301, 302 ZP), dosahování dobrých hospodáŕských výsledku, ochrané majetkových zájmô zaméstnavatele (§ 316 odst. 1 ZP) a na rozvoji zaméstnavatele. Za tím účelem zejména:

a)soustavné vést zaméstnance k poctivosti, svédomitému a radnému výkonu práce, dodržovaní a využívání pracovní doby a k plnení pokynú nadŕízených vydaných v souladu s právními predpisy,

b)kontrolovat výsledky svého púsobení a aktivné navrhovat zaméstnavateli opatrení k nápravé nedostatku a jejich prípadné zakotvení do podnikové kolektívni smlouvy (§ 23 odst. 3 písm. a) ZP) nebo pracovního rádu (§ 306 ZP).

c)Po zrušení mimoŕádných opatrení ministerstva zdravotnictví týkajících se zákazu prodeje a provozování ubytovacích a stravovacích služeb motivovat zaméstnance ke zvýšené pracovní aktivité tak, aby bylo možné co nejdríve dosáhnout ekonomických výsledkú z období pred koronavirovou krizí pri respektování bezpečnostních a hygienických podmínek stanovených ministerstvem zdravotnictví.

3.2.Informovat druhou smluvní stranu neprodlené o vzniku nové odborové organizace nebo o skutečnosti, že u nékterého zaméstnavatele začala odborová organizace pôsobiť

3.3.Oznámit zaméstnavateli skutečnost, že kolektivního vyjednávání, vč. kontrol dodržování záväzku z kolektivních smluv a prípadných kontrol provádéných v souladu s § 322 ZP (kontrola bezpečnosti a ochrany zdraví pri práci) se na požádání odborové organizace zúčastní i zástupci odborového svazu.

3.4.Zajistit, aby členové odborové organizace zachovávali mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dovédí pri výkonu své funkce, pokud by porušením mlčenlivosti mohlo dojít k porušení obchodního nebo služebního tajemství nebo k poškozování zájmú zaméstnavatele nebo zaméstnancú.

IV.

Pracovnéprávní nároky

1.Pracovní smlouva

Pracovní smlouvu jsou zaméstnavatelé povinní uzavŕít se zaméstnancem písemné nejpozdéji v den nástupu do pracovního poméru. Pokud pracovní smlouva krómé povinných náležitostí uvedených v § 34 ZP neobsahuje údaje o právech a povinnostech vyplývajících z pracovního poméru, je zaméstnavatel povinen o nich zaméstnance písemné informovat ve smyslu § 37 ZP.

2.Vznik, zmeny a ukončení pracovního poméru

2.1.Pracovní pomér je sjednán na dobu neurčitou, pokud nebyla v pracovní smlouvé výslovné určená doba jeho trvání. Uzavírat pracovní poméry na dobu určitou Ize pouze za podmínek stanovených v § 39 zákoníku práce.

2.2.Zaméstnavatel projedná s odborovou organizací zamýšlené strukturálni zmény, organizační nebo racionalizační opatrení, v jejichž dúsledku dôjde k uvolnéní vétšího počtu zaméstnancú príslušného zaméstnavatele, a to zpravidla 1 mésíc pred uskutečnéním téchto zmén (tj. pred podáním výpovédí zaméstnancúm).

Současné s tím predloží návrh na ŕešení sociálních dúsledkú v oblasti zaméstnanosti a rovnéž bude informovat príslušný úrad práce o počtu a profesích uvolňovaných zaméstnancú. Zaméstnavatel bude informovat

zaméstnance na téch pracovištích, jichž se bude uvolňování týkat, nejpozdéji jeden mésíc pred doručením výpovédi.

2.3.Výpovední doba je stejná pro zaméstnance a zaméstnavatele a činí nejméné 2 mésíce. V PKS možno dohodnout výpovédní dobu delší.

2.4.Odstupné pri organizačních zménách (§ 52 písm. a - c ZP) bude zaméstnancüm vyplaceno ve výši stanovené v § 67 odst. 1 ZP. V PKS Ize sjednat vyšší nároky na odstupné. Zaméstnanec, u néhož dochází k rozvážaní pracovního poméru výpovédi danou zaméstnavatelem z düvodü uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou ztýchž düvodü (zákaz výkonu práce pro pracovní úraz nebo onemocnéní či ohrožení nemocí z povolání), pŕísluší dle § 67 ZP pri skončení pracovního poméru odstupné ve výši nejméné dvanáctinásobku prümérného výdélku.

3.Pracovní doba

3.1.Délka stanovené týdenní pracovní doby nesmi pŕekročit 40 hodin týdné, u zaméstnancü sdvousménným pracovním režimem 38,75 hodin týdné a u zaméstnancü stŕísménným a nepretržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdné. U zaméstnancü mladších 18 let nesmi souhrnná délka pracovní doby ve všech sjednaných pracovnéprávních vztazích pŕekročit 40 hodin týdné a délka smény v jednotlivých dnech nesmi pŕekročit 8 hodin. V PKS nebo vnitŕních pŕedpisech múže být provedeno zkrácení týdenní pracovní doby bez snížení mzdy pod rozsah uvedený v pŕedchozím odstavci.

3.2.Pracovní dobu rozvrhuje zaméstnavatel, který určí začátek a konec smén. Pri rovnomérném a nerovnomérném rozvržení pracovní doby na jednotlivé týdny nesmi délka smény pŕesáhnout 12 hodin. Rozvrh smén pri nerovnomérném rozvržení pracovní doby musí být sestaven tak, aby za období nejvýše 52 týdnú po sobé jdoucích prümérná týdenní pracovní doba bez práce pŕesčas nepŕesáhla stanovenou pracovní dobu zaméstnance.

Pri uplatňování nerovnomérné rozvržené pracovní doby budou zaméstnavatelé akceptovat níže uvedené podmínky:

a)rozvržení týdenní pracovní doby provede zaméstnavatel zpracováním písomného harmonogramu smén, pŕičemž po dohodé se zaméstnancem Ize tento harmonogram v nezbytných pŕípadech (onemocnéní, neomluvená absence spoluzaméstnance, naléhavé potreby zaméstnavatele apod.) zménit;

b)zaméstnanec bude s tímto harmonogramom seznámen zaméstnavatelem nejpozdéji dva týdny pred obdobím, na néž je pracovní doba nerovnomérné rozvržena (viz odst. 3.2.), nedojde-li mezi nimi k jiné dohodé.

3.3.Do pracovní doby nejsou započteny prestávky na jídlo a oddech poskytované v souladu s ustanovením § 88, odst. 1 véta první ZP.

3.4.Celkový rozsah práce pŕesčas vykonaný jedním zaméstnancem nesmi činit v prüméru vice než 8 hodin týdné. Zaméstnavatel múže zaméstnanci naŕídit výkon pŕesčasové práce jen z vážných provozních düvodü, a to maximálná 8 hodin týdné a 150 hodin v kalendáŕním roce. Výkon pŕesčasové práce nad tento rozsah je možno se zaméstnancem dohodnout, v žádném pŕípadé však nesmi pŕekročit 8 hodin týdné v prüméru za stanovené období.

Období, ve kterém nesmi práce pŕesčas pŕekročit v prúméru osm hod in týdné, stanoví tato KSVS nejdéle na 26 týdnú po sobé jdoucích. V PKS nebo vnitŕních predpisech bude toto období upŕesnéno.

3.5.Zaméstnavatelé, u nichž je vykonávaná práce i v nočních sménách, určí sménu, která v týdnu nastupuje podie rozvrhu smén jako první. Hodinou odpovídající nástupu této smený začíná svátek nebo jiný den pracovního klidu v souladu s § 91 odst. 6 ZP pro ty zaméstnance, kterí pracují i v nočních sménách. Toto ustanovení se použije též pro účely práva na mzdu nebo odménu z dohod a výpočet prúmérného výdélku. Neplatí to však pro zaméstnance, kterí u príslušného zaméstnavatele práci v noci nevykonávaj!.

3.6.Pracovní pohotovost, v níž je zamestnanec na pracovišti pŕipraven k výkonu práce podie pokynú zaméstnavatele, je pracovní dobou ve smyslu § 78 odst.

1písm. a) ZP. Pracovní pohotovost mimo pracovišté múže zaméstnavatel se zaméstnancem dohodnout. Pokud pri ní nedôjde k výkonu práce, do pracovní doby se nezapočítává a náleží za ni odména dle mzdové části této KSVS.

3.7.Zaméstnavatelé jsou povinní dle § 96 ZP vést u jednotlivých zaméstnancú evidenci začátku a konce odpracované smény, práce pŕesčas, práce ve svátek, noční práce, doby odpracované v dobé pracovní pohotovosti a doby pracovní pohotovosti, kterou zamestnanec držel. Zaméstnanec má právo nahlédnout do evidence své pracovní doby a prípadné si z ní poŕizovat výpisy. Odborové organizace mohou v rámci kontroly nad dodržováním pracovnéprávních pŕedpisú vyžadovat od vedoucích zaméstnancú informace a doklady o odpracované dobé jednotlivými zaméstnanci.

4.Dovolená na zotavenou a prekážky v práci

4.1.Výméra dovolené činí nejméné 4 týdny v kalendáŕním roce. Zvýšení této výméry Ize sjednat v PKS nebo stanovit ve vnitŕních predpisech zaméstnavatele.

4.2.Pri úmrtí manžela (manželky), druha, družky nebo dítéte, poskytne zaméstnavatel zaméstnanci celkem 4 dny volna (včetné zákonného nároku) s náhradou mzdy ve výši jeho prúmérného výdélku.

4.3.Pracovní volno s náhradou mzdy na jeden den se poskytne zaméstnanci pri narození dítéte jeho manželce nebo družce, a to v den porodu nebo následující pracovní den, podie výbéru zaméstnance. Pracovní volno k prevozu manželky (družky) zaméstnance do zdravotnického zaŕízení a zpét tím není dotčeno.

4.4.V PKS Ize stanovit další rozšírení poskytování volna s náhradou mzdy pri pŕekážkách v práci na strané zaméstnance.

V.

Mzdová oblast

1.Mzda

1.1.Mzdou se rozumí penéžitá plnéní nebo naturálni mzda poskytovaná zaméstnavatelem za práci, a to podie její složitosti, odpovédnosti a namáhavosti, podie obtížnosti pracovních podmínek, pracovní výkonnosti a

dosahovaných pracovních výsledku. Charakteristika téchto kritérií je dána § 110ZP.

1.2.Výše mzdových nárokú a dalších plnení uvedených v této KSVS jsou pro zaméstnavatele záväzná jako minimálni a v PKS nebo vnitŕních mzdových pŕedpisech Ize stanovit záväzky pouze na stejné nebo vyšší úrovni.

1.3.Mzdu sjednává zaméstnavatel se zaméstnancem v souladu s KSVS a PKS v pracovní nebo jiné smlouvé, prípadné ji stanoví mzdovým výmérem dle zásad uvedených v § 113 ZP. Písemný mzdový výmér obsahuje údaje o zpúsobu odméňování, o termínech a místé výplaté mzdy, jestliže tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitŕní predpis. Mzda musí být sjednána nebo stanovená pred začátkem výkonu práce, za kterou má tato mzda pŕíslušet. Dojde-li ke zméné skutečností uvedených ve mzdovém výméru, je zaméstnavatel povinen tuto skutečnost zaméstnanci písemné oznámit, a to nejpozdéji v den, kdy zména nabývá účinnosti.

2.Mzdové formy

2.1.Mzdové formy uplatní zaméstnavatel po projednání s odborovou organizací, pokud u néj púsobí. Konkretizace bude provedena v PKS nebo vnitŕních mzdových pŕedpisech.

3.Ďalší zásady pro poskytování mezd

3.1.Všechny základní mzdové formy mohou být doplnény systémem nadtarifních složek mzdy, t.j. prémiemi a rúznými formami odmén.

3.2.Závažná pravidla pro použití zvolených mzdových forem včetné prémiových rádu a podmínek pro poskytování všech druhú odmén stanoví podnikové kolektívni smlouvy. U zaméstnavatelú, kde nepúsobí odborová organizace, jsou tato pravidla uvedená ve vnitŕním mzdovém predpisu. Zaméstnanci musí být s kritérií pro poskytování a prípadné krácení nebo nepŕiznání nadtarifních složek mzdy seznámeni.

3.3.Zaméstnavatelé svým zaméstnancúm poskytnou príplatky ke mzdé, pokud budou splnény podmínky pro jejich poskytnutí. Minimálni rozsah a výši príplatku stanoví zákoník práce. V PKS, vnitŕních pŕedpisech zaméstnavatele a v individuálních smlouvách mohou být dohodnutý podmínky, výše pŕíplatkú a jejich rozsah výhodnéji než stanoví zákoník práce. Príplatky budou stanovený tak, aby nebyly nižší, než je dosud poskytovaná výše u jednotlivých zaméstnavatelú.

3.4.Zaméstnancúm, kteŕí vykonávají práci vdélené sméné, ve které dochází k plánovanému souvislému rozdélení smény a kde prerušení práce činí alespoň 2 hodiny, mohou zaméstnavatelé poskytnout pŕíplatek ve výši dohodnuté v individuálních smlouvách, PKS nebo stanovené ve vnitŕních pŕedpisech

3.5.Pri použití jakékoli mzdové formy platí, že mzda zaméstnance pri odpracováni stanovené pracovní doby podie čl. IV bod 3.1. této KS a bez zahrnutí mzdy za práci pŕesčas, príplatku za práci v noci, za práci ve svátek a za práci v sobotu a v nedéli nesmi být nižší než zaručená mzda stanovená naŕízením vlády podie § 112 ZP.

3.6.Povéŕí-li zaméstnavatel zaméstnance zastupováním jiného zaméstnance zarazeného do vyššího tarifního stupné, zaradí ho po 4 týdnech nepretržitého

zastupování do tarifního stupne zastupovaného a prizná mu tarifní mzdu odpovídající tomuto stupni od 1. dne zastupování. Jde-li o zastupování pracovníka odméňovaného smluvní mzdou, uzavŕe se zastupujícím individuálni smlouvu.

3.7.Nemuže-li zaméstnanec konat práci pro prostoj, který nezavinil, anebo z dôvodu nepŕíznivých povétrnostních vlivú, pŕísluší mu po celou dobu prostoje náhrada mzdy v rozsahu § 207 zákoníku práce. V PKS Ize dohodnout nebo ve vnitrním predpisu stanovit náhradu mzdy vyšší, nejvýše však do výše prumérného výdélku. Vykonává-li zaméstnanec z výše uvedených dôvodu práci neodpovídající jeho pracovní smlouvé, pŕísluší mu po dobu výkonu této práce vedie dosažené mzdy doplatek do výše prumérného výdélku. Pri jiných pŕekážkách na strané zaméstnavatele se postupuje dle § 208 a 209 ZP.

3.8.Splatnost mzdy za vykonanou práci je stanovená touto KSVS nejpozdéji dokonce následujícího kalendáŕního mésíce po mésíci, v némž byla práce vykonána. Pravidelný výplatní termín a zpusob výplaty mezd bude dohodnut v PKS. Není-li sjednán v PKS, stanoví jej zaméstnavatel v souladu s § 141 ZP.

4.Ďalší mzdová plnéní

4.1.Další mzda, pŕíspévek na dovolenou, vánoce atd.

V PKS mohou být v závislosti na výsledku hospodárení zaméstnavatele sjednána další mzdová plnéní. Pravidla pro jejich poskytování budou dohodnutá v podnikové kolektívni smlouvé.

5.Qdména za pracovní pohotovost

Za dobu pracovní pohotovosti mimo pracovišté, pri které nedôjde k výkonu práce, pŕísluší zaméstnanci odména ve výši nejméné 10 % jeho prumérného výdélku, není-li v PKS nebo vnitrním predpíšem stanovená odména vyšší.

VI.

Péče o zaméstnance

1.Zaméstnavatelé vytvorí podmínky pro možnost stravování zaméstnancú formou jednoho teplého jídla v každé sméné. Zaméstnavatel uhradí ze svých nákladu vécné a osobní náklady spojené s prípravou jídel a ze sociálních nákladu pŕispéje na hodnotu surovín spotrebovaných pri výrobé jídla.

Zaméstnanec uhradí částku dohodnutou v PKS, jejíž výši stanoví tato KSVS maximálné na 30 Kč za 1 poskytnuté jídlo. Nárok na poskytnutí personálního stravování za téchto podmínek má zaméstnanec, který odpracuje alespoň 3 hodiny. Trvá-li sména déle než 11 hodin (včetné pŕestávek v práci), bude zaméstnanci poskytnuto další hlavní jídlo.

Poskytuje-li zaméstnavatel svým zaméstnancum personálni stravování prostŕednictvím jiných subjektu (nákupem stravovacích poukázek), uhradí jim

55 % ceny jednoho hlavního jídla, maximálné však 70 % stravného pri trvaní pracovní cesty 5-12 hodin podie § 163 ZP.

2.Pokud zaméstnavatel požaduje od zaméstnancü používání jednotného oblečení, zajistí jeho poŕízení a uhradí náklady spojené s jeho používaním. Definice jednotného oblečení a zásady jeho používání budou uvedený v pŕíloze PKS nebo ve vnitŕním predpisu.

3.Zaméstnavatel múže poskytnout podie svých možností pŕíspévek na rekreaci détí zaméstnancü, pokud je rekreace organizována formou pobytu na letním nebo zimním détském tábore, škole v pfírodé či lyžaŕském výcviku organizovaném školou. Okruh détí, kterým bude toto plnéní poskytnuto, jeho výše a další podmínky budou dohodnutý v PKS či stanovený vnitŕním predpíšem zaméstnavatele.

4.Pokud to umožní provozní podmínky, dohodne odborová organizace se zaméstnavatelem, aby zaŕízení, která jsou v hotelu k dispozici, mohli využívat i zaméstnanci hotelu.

5.Zaméstnancüm, kteŕí si sjednají smlouvu o penzijním nebo životním pojišténí, bude zaméstnavatel prispívat na toto pojišténí mésíčné dohodnutou částku ve výši a za podmínek dohodnutých v PKS nebo stanovených vnitŕním predpíšem zaméstnavatele nebo sjednaných v pracovní či jiné smlouvé. Zaméstnavatel nemusí prispívat zaméstnancüm, kteŕí jsou u néj zaméstnáni méné než 1 rok.

6.Zaméstnancüm, jejichž pracovní pomér k zaméstnavateli trvá alespoň 1 rok, mohou být na základé žádosti poskytnutý se slevou stravovací služby ve stŕediscích zaméstnavatele, a to pri poŕádání slavnostních rodinných akcí. O poskytnutí slevy a jej í výši rozhodne zaméstnavatel.

7.V pŕípadé, že odborová organizace zajišťuje činnost na úseku sportovním, kulturním, sociálním, práce s détmi a dalším, které vyplývají z náplné činnosti odborové organizace, zaméstnavatel pŕispéje každoročné po dobu platnosti této KSVS odborové organizaci formou daru na úhradu této činnosti. Výše daru a zpüsob jeho poskytnutí bude konkretizován v PKS.

8.Zaméstnavatelé podie svých možností a potŕeb vytváŕejí podmínky pro realizaci dalšího i celoživotního vzdélávání zaméstnancü s cílem udržet zaméstnanost a konkurenceschopnost firmy.

9.Zaméstnavatelé pokud možno využijí znalostí a dovedností starších zaméstnancü, aby tito nemuseli být propoušténi a prípadné mohli využívat práce na kratší pracovní dobu treba i v kombinaci s dúchodem.

10.Pokud to zaméstnavatelúm dovolí provozní dúvody, umožní zaméstnancüm k péči o díté a o jiné fyzické osoby (dle § 241 odst. 2 ZP) vhodnou úpravu pracovní doby, popŕ. zkrácení pracovního úväzku dle jejich požadavku.

11.V PKS mohou být dohodnutá další opatrení ke zlepšení pracovních a sociálních podmínek dle potŕeb zaméstnancú, ale také dle provozních a ekonomických možností konkrétního zaméstnavatele.

VII.

Bezpečnosť a ochrana zdraví pri práci

1.Zaméstnavatelé jsou povinní zajistit bezpečnosť a ochranu zdraví zaméstnancü pri práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví pri výkonu jejich práce. Za plnéní úkolu zaméstnavatele v této oblasti odpovídají vedoucí zaméstnanci na všech stupních rízení v rozsahu svých funkcí. Tyto úkoly jsou rovnocennou a neoddélitelnou součástí jejich pracovních povinností.

2.Náklady spojené s BOZP hradí zaméstnavatel.

3.Ve spolupráci se zaŕízením závodní preventívni péče, které je zaméstnavatel povinen zajistit dle zákona č. 373/2011 Sb. o špecifických zdravotních službách, vytváŕí zaméstnavatel podmínky pro bezpečnost a ochranu zdraví zaméstnancü, uložené mu § 101 a následujícími ZP.

4.Zaméstnavatel sdélí zaméstnancüm, které zdravotnické zaŕízení jim poskytuje preventívni lékaŕskou péči a jakým prohlídkám a vyšetrením jsou povinní se podrobit. Povinné nebo zaméstnavatelem naŕízené lékaŕské prohlídky zaméstnavatel uhradí, nejsou-li hrazeny zdravotní pojišťovnou. Pokud zaméstnavatel uloží uchazeči o zaméstnání absolvování vstupní lékaŕské prohlídky a uchazeči o zaméstnání následné vznikne u zaméstnavatele pracovní pomér, je zaméstnavatel povinen uhradiť náklady spojené se zajišténím takovéto lékaŕské prohlídky.

5.Zaméstnavatel je povinen provádét úkoly v prevenci rizik. Nelze-li rizika odstranit nebo omezit dostupnými prostŕedky, je zaméstnavatel povinen poskytnout zaméstnancüm osobní ochranné prostŕedky a tyto udržovať v použitelném stavu a kontrolovať jejich používání. OOPP, mycí, čističi a dezinfekční prostŕedky poskytne zaméstnavatel zaméstnanci bezplatné podie vlastní ho seznamu zpracovaného na základé vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek práce v souladu s naŕízením vlády č. 390/2021 Sb. Poskytování OOPP nelze nahradiť finančním plnéním.

6.Na určených pracovištích poskytují zaméstnavatelé ochranné nápoje dle naŕízení vlády č. 361/2007 Sb. § 5. Konkrétni podmínky pro jejich poskytování budou dohodnutý v PKS.

6.Povinnosti zaméstnavatele v pŕípadé vzniku pracovního úrazu jsou uvedený v §105 ZP a v naŕízení vlády č. 170/2014 Sb.. Vyšetŕování príčin a vzniku pracovního úrazu provádí zaméstnavatel za účasti odborové organizace.

7.Zaméstnavatel je povinen organizovat nejméné 1x v roce provérky BOZP na všech svých pracovištích v dohodé s odborovou organizací. Termíny provérek

budou uvedený v PKS. Zprávy z provérek budou projednány do jednoho mésíce po skončení provérky a bude určená osoba odpovídající za odstranéní zjišténých nedostatkú.

8.Zaméstnavatel bude poskytovat odborovým funkcionáŕúm pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytné nutnou dobu k výkonu kontrolní činnosti a školení v oblasti BOZP. Za tuto činnost obdrží náhradu mzdy ve výši prúmérného výdélku.

9.Odborová organizace bude podporovat úsilí zaméstnavatelú, aby zaméstnanci dbali svých povinností pri práci v maximálním dodržování bezpečnostních a protipožárních predpisu, využívání a používání svárených pracovních pomúcek a prostŕedkú k ochrané zdraví a hospodárnému nakládání s nimi, t.j. spolupúsobit na úseku prevence.

VIII.

Smírčí komise

1.Smluvní strany se zavazují ŕešit sporné otázky týkající se výkladu jednotlivých ustanovení této KSVS nebo plnéní záväzku z ní vyplývajících prednostné prostred nictvím smírčí komise, do níž každá ze smluvních straň jmenuje po 3 svých zástupcích. Své zástupce jsou smluvní strany povinný jmenovat do 15 dnu ode dne, kdy k tomu byly druhou stranou vyzvány.

2.Nedosáhne-li komise smírného ŕešení do 30 dnu poté, kdy o to byla jednou ze smluvních straň písemné požádána, platí, že smluvní strany mohou samostatné rozhodovat o svém dalším postupu. Obdobný princíp ŕešení sporú z kolektívni smlouvy se sjednává v PKS.

IX.

Závérečná ustanovení

1.Tato KSVS se uzavírá na období od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2024. Je záväzná pro smluvní strany i jejich prípadné právni nástupce. Strany se zavazují své právni nástupce o existenci této KSVS informovat a o zamýšlené zméné subjektú neprodlené písemné vyrozumét druhou smluvní stranu.

2.Zménu nebo doplnék této KSVS je možno uskutečnit dohodou smluvních straň, a to písemným dodatkem. Smluvní strany se zavazují zahájit jednání o písemném návrhu na zménu nebo doplnéní této KSVS do 15 dnú od jeho obdržení.

3.Smluvní strany jsou si védomy toho, že záväzky uvedené v této KSVS jsou platné pouze tehdy, neodporují-li kogentnímu ustanovení zákona.

4.Kolektívni členové Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR seznámí své členské subjekty (jednotlivé zaméstnavatele v organizacích cestovního ruchu) s existenci této KSVS, predaji jim 1 vyhotovení této smlouvy. 

5.V pŕípadé pŕistoupení dalšího člena do nékteré ze smluvních straň v prubéhu platnosti KSVS bude príslušná smluvní strana tohoto člena informovat o existenci KSVS.

6.V souladu s ustanovením § 29 ZP jsou účastníci této smlouvy povinní s obsahem KSVS seznámit zaméstnance nejdéle ve lhôté 30 dní od jejího uzavŕení. U zaméstnavatelu, kde pôsobí odborová organizace, provedou toto seznámení členové odborového orgánu spolu se zaméstnavatelem. Tam, kde odborová organizace nepôsobí, provede toto seznámení zaméstnavatel.

7.V souladu s ustanovením § 9 zákona č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání ve znéní pozdéjších predpisu odevzdá tuto KSVS k uložení Ministerstvu práce a sociálních vécí Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR do 60 dní od podpisu.

Tato KSVS byla podepsána ve 4 stejnopisech, z toho obdržel:

Českomoravský odborový svaz pohostinství, hotelu a cestovního ruchu

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR

V Praze dne

ŕ. 2t 2023

Ing. Tomáš Prouza, MBA prezident

Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Ing. Václav Stárek viceprezident pro cestovní ruch Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Kolektivní smlouva vyššího stupně, cestovný ruch

Datum zahájení: → 2023-01-01
Datum ukončení: → 2024-12-31
Název odvětví: → Gastronomie, cestovní ruch
Věřejný/soukromý sektor: → V soukromém sektoru
Uzavřeny (kým):
Název asociace: → 
Název odborových svazů: → 

Organizace práce a rodiny

Zabezpečení zaměstnání po mateřské dovolené: → 
Zákaz diskriminace v souvislosti s mateřstvím: → 
Zákaz uložit povinnost těhotné nebo kojící zaměstnankyni vykonávat nebezpečnou nebo zdraví neprospěšnou práci: → 
Posouzení rizik ohrožující bezpečnost a zdraví na pracovišti pro těhotné nebo kojící ženy: → 
Dostupnost alternativ k nebezpečné nebo zdraví škodlivé práci pro těhotné nebo kojící ženy: → 
Pracovní volno z důvodu předporodních lekařských prohlídek: → 
Zákaz prověřování těhotenství před podepsaním pracovní smlouvy: → 
Zákaz prověřování těhotenství před povyšením: → 
Vybavení pro kojící matky: → Ne
Zaměstnavatelem poskytnuté zařízení pro péči o děti: → Ne
Zaměstnavatelem dotované zařízení pro péči o děti: → Ne
Pěněžní dotace na vzdělávání dětí: → 
Délka volna ve dnech v případě smrti příbuzného: → 4 dny

PRACOVNÍ HODINY, PLÁNY A DOVOLENÉ

Pracovní hodiny za týden: → 40.0
Ustanovení o flexibilní pracovní smlouvě: → Ne

MZDY

Mzdy definované na základě mzdových tabulek: → No
Úpravy kvůli rostoucím životním nákladům: → 

Stravenky:

Stravenky poskytnuté: → Ano
Příplatek poskytnutý na jídlo: → Ano
→  za jídlo
Právní pomoc zdarma: → 
Loading...